STRATÉG / UX DESIGNÉR
MARKETINGOVÝ SPECIALISTA

Thajsko 2014 (Dubaj, Bangkok, Ko Samui, Krabi)

Plán cesty: Dva dny v Dubaji, přelet do Bangkoku, 2 dny v Bangkoku, přejezd vlakem na Ko Samui. Týden pobytu na Ko Samui s výlety do okolí a následně přelet na Krabi. Cesta zpět letadlem do Bangkoku a s přestupem v Dubaji cesta zpět do Prahy.

Fotky a popis cesty

U.A.E. – Dubaj

Thajsko – Bangkok

Thajsko – Ko Samui

Thajsko – Krabi

Na cestu vyrážím a mám zařízené všechny letenky, visum do Dubaje a hotel v Dubaji. Letíme ve dvou, s tátou. Snažíme se jet jako nezávislí cestovatelé, ale nepřeháníme to. Například nemáme bágly, ale kufry, a když nevíme, vezmeme si taxíka a necháme se pohodlně odvézt. Čeká mě několik výzev a otázek, mezi ně patří:

1) Pustí mě do Dubaje s Izraelským razítkem v pase? Bude vadit, že jsme změnili hotel v Dubaji a jedeme jinam, než jsme oznámili v žádosti o vízum?

2) Kdy budou volné jízdenky na vlak na jih, při přejezdu na Ko Samui a nahradí zážitek z jízdy vlakem komfort přeletu

3) Stihneme při cestě zpět přejet mezi letišti v Bangkoku a v Dubaji přestup při zpožděních, které tam bývají.

4) Ale hlavně: Jsou Thajské holky lepší než ty České? 🙂

5) Jaké je Thajsko pro dovolenou nebo nezávislé cestování?

A mnoho dalších, na které narazím hlavně v průběhu cesty. Odpovědi naleznete v dalších řádcích. Některé otázky jsem si zodpověděl již při minulé cestě do Malaysie. Mezi hlavní patří: Není třeba se ničeho bát, cestou jsem potkal i samotně cestující ženy. Malaysie je trochu dražší, ale opravdu bezpečná. Není třeba se bát jíst na ulici, naopak jídlo je na ulici úžasné.

 

Na kolik vyjde cesta do Thajska se zastávkou v Dubaji?

Původní rozpočet byl přibližně 42.000Kč na osobu na 15 dnů. Nás pobyt nakonec vyšel na 45.000Kč, hlavně kvůli dražšímu ubytování na Ko Samui a vyšším výdajům v Dubaji. Největší část výdajů v našem případě spolykala Dubaj, bez které by cesta vyšla na 38.000Kč. Pokud bychom se spokojili s horším ubytováním a méně drahým jídlem, vyšel by samotný pobyt v Thajsku jen na cca 31.000Kč! Pokud byste chtěli být jen na jednom místě, dovedu si představit, že by celý pobyt šel zařídit již za 29.000Kč a vyhnout se Bangkoku. Do částek počítám kompletně výdaje na jídlo i nějakou zábavu jako je půjčení skútru, vstupy, výlet na šnorchlováni. V následující tabulce s výdaji je v prvním sloupci položka a v dalších sloupcích náklady při pobytu s Dubají a v dalších odhadované náklady při pobytu bez stopoveru v Dubaji s levnějším ubytováním a jídlem. Poslední sloupec je odhad za dvoutýdenní pobyt například na Phuketu. V tomto případě počítám s dražší letenkou přímo na Phuket.

Tabulka s podrobnějším rozpisem položek:

Letenka (Stopover v Dubaji / jen Bangkok /jen Phuket) 17.300 15.500 17.000
Přelety v Thajsku (Ko Samui – Krabi 2017Kč, Krabi – Bangkok 860Kč) 2.877 2.877 0
Vízum SAE 70$ (Dubaj) Od 22.3.2014 již není třeba. 1.476
Kapesné SAE (Dubaj) 3.500
Ubytování SAE (Dubaj) 3.400
Hotel 7 dnů na Ko Samui (nebo 14 dnů Phuket) 7.170 3.500 7.000
Kapesné Thajsko (v prvních sloupcích zahrnuje ubytování na ostatních místech) 9.880 9.000 5.000
Celkem na osobu 45.600 31.000 29.000

Ceny v Kč při cenách na začátku roku 2014, kdy si kompletní náklady rozdělují dvě osoby.

 

Jaké je Thajsko na nezávislé cestování nebo dovolenou?

Thajsko mi přijde alespoň v hlavních destinacích příliš plné turistů. Velmi dobře organizované a jednoduché na orientaci a pobyt. Najdete zde mnoho možností výletů za slušné ceny. Určitě není třeba se ničeho bát a doporučuji sem jet každému, kdo chce v zimě levně na dovolenou do pravého tepla. Proti Malajsii mi vadilo obtěžování prodejci na plážích nebo v uličkách a nahánění na masáže. Dá se na to ale rychle zvyknout a naučit se to ignorovat. Také nepoctivé chování řidičů taxíků nebo tuk-tuků, ale to je všechno s čím jsem se já setkal a pokud o tom člověk ví, ničeho jiného se není třeba obávat. Pozitiv je určitě více a hlavně pro našince jsou zajímavé nízké ceny. Thajská kuchyně je kapitola sama pro sebe. Byl jsem nadšený a už se těším, až si sám začnu vařit po vzoru Thajské kuchyně.

 

Proč jsem jel do Thajska?

Hlavně to bylo o možnosti přepnout se při plánování cesty z pracovního procesu a myslet i na něco jiného. I když po narození malého ani na to plánování nebylo tolik času. Kvůli malému se mi letos nakonec ani moc nechtělo jet, ale jsem rád, že jsem jel, protože o to jednodušší to bude, až pojedu příště s ním.

 

Izraelské razítko v pase při cestě do Dubaje (U.A.E.)

Jak jsem si předem ověřil na důvěryhodných stránkách, skutečně Izraelské razítko nemá na vpuštění do U.A.E (S.A.E) vliv a pustili mě tedy na letišti v Dubaji bez potíží. Teď bez víza to bude úplně bez problémů.

 

Změna hotelu po žádosti o vízum do Dubaje (U.A.E.)

O vízum jsem žádal prostřednictvím formulářů na stránkách spojených s Emirates. Žádost o vízum je kapitola sama pro sebe, ale nakonec se mi vše podařilo a vyšlo to mnohem levněji než jiným způsobem (70$ na konci roku 2013). Hotel jsem rezervoval narychlo při žádosti o vízum, ale později jsem jej změnil a nebyla s tím žádná potíž. Možná jsem měl jen štěstí, ale myslím, že nemají kapacity toto ověřovat a je to asi tak častá záležitost, že to neřeší.

 

Kdy budou volné jízdenky na vlak při přejezdu na Ko Samui a nahradí zážitek z jízdy vlakem komfort přeletu?

Vyzkoušel jsem si to, ale příště bych raději letěl. Samozřejmě, že jízdenky do první třídy nebyly volné minimálně na 3 dny dopředu a proto jsme museli jet 2. třídou. To nakonec nebyl problém, jen jsme se trochu báli o kufry. Celkově byla cesta vlakem hodně dlouhá, náročná a vůbec jsem zde nemohl spát (hluk, kymácení vlaku). Letadlem to máte za 3 hodiny odbité. Při cestě vlakem sice ušetříte cca 2.000 za letenku a jednu noc ubytování, ale je nutné ráno jet ještě autobusem a lodí, takže cesta celkem trvá skoro 16 hodin. Navíc přijedete na druhou stranu ostrova, odkud cesta trvá mnohem déle než z letiště a kde se vás budou snažit oškubat taxikáři. Chtěli za cestu 1000bátů, při tom se dalo jet dodávkou za 150bátů na osobu, takže celkem za 300.

 

Stihneme při cestě zpět přejet mezi letišti v Bangkoku a v Dubaji přestup při zpožděních, které tam bývají?

Přejezd mezi letišti v Bangkoku byl naprosto bezproblémový a byl zdarma pomocí schutle bussu. Stačilo ukázat informace o letu a můžete jet. Přejezd trval přibližně hodinu a autobus jel do deseti minut od přebrání zavazadel, takže jsme jej bez problémů stihli. Jinak jezdí přibližně každou hodinu a mění se to, proto si to raději ověřte. Na letišti se nás snažili přesvědčit na taxi za 1200 bátů a tvrdili nám, že autobusem to trvá dlouho a že to nestihneme. (Měli jsme cca 3 hodiny na přejezd tak, abychom byli na letišti 2 hodiny před odletem.) V Dubaji byl přestup bez problémů, připadá mi, že letadlo má v Dubaji větší zpoždění jen při cestě z Prahy, jinak bylo zpoždění vždy do 20 minut.

 

Jsou Thajské holky lepší než ty České? 🙂

Omlouvám se za bulvární upoutávku, ale nemohu posoudit. Rozhodně jsem to nezkusil a ani mě to nelákalo. Zaprvé, jsem byl vždy tak utahaný, že jsem byl rád, že můžu jít v klidu spát. Za druhé nechci riskovat nějakou nemoc. Za třetí mi to přijde ponižující pro obě strany a myslím, že bychom měli s těmito primitivními pudy bojovat a snažit se o vyšší úroveň života. To znamená, ne že by mě to nelákalo, ale říkám si, že mi těch pár minut radosti nestojí za všechny rizika a potenciální starosti.

 

Sim karta s internetem v Thajsku a její dobití

Hned po příjezdu jsem měl naplánováno, že si koupím sim kartu a budu celou dobu on-line. Nakonec se ukázalo, že to nebude tak jednoduché. Přiletěli jsme až večer, proto jsme na letišti a při cestě na hotel žádný obchod nenašli nebo byly už zavřené. Nakonec jsme kartu koupili až ve stánku v Tesco v Čínské čtvrti. Chtěl jsem kartu AIS, na kterou jsem našel doporučení, ale v nano provedení měli jen předplacenou kartu Happy od dtac. Prodejce tvrdil, že je zde Trinet, to znamená, že tři hlavní operátoři sdílí své sítě a internet je dostupný všude. To byla skutečně pravda a internet měl úžasnou dostupnost i rychlost na všech místech, kde jsme se pohybovali. Chyba byla jen v tom, že jsem koupil nejprve kartu za 50bátů, kde byl internet jen v limitu asi 10MB, což bylo za chvilku. Později jsem proto koupil kartu v stánku na druhé straně Tesco, kde obsluha uměla lépe Anglicky a vybral mi kartu za 299Bátů, kde byl tarif s týdenním internetem a FUP 1GB. Po vyčerpání FUP se rychlost sníží prý na 384kbit, což by měla být stejně dostačující rychlost, ale mě se limit nepovedlo vyčerpat a to jsem posílal hodně fotek přes WhatsApp. Po týdnu jsem kartou na stránkách dtac dobil 200bátů a měl jsem zase 1GB na další týden.

 

Co s sebou do Thajska?

Moc toho nepotřebujete. V Thajsku je možné si vše levně koupit (léky, krém) nebo půjčit (sada na šnorchlování). Hlavně bych chtěl upozornit na často nabízenou možnost praní. Můžete si nechat vyprat za 40 Bátů/kg prádla (Cena na Ko Samui, na Krabi byla cena častěji kolem 35B/kg). Vypráno je do 24 hodin, případně již večer, pokud prádlo předáte ráno. Je možné objednat i expresní vyprání nebo žehlení. Ani jednou nepršelo a do chrámů nás pustili i v kraťasech a tričku.

 

Kde koupit letenky do Thajska se zastávkou v Dubaji?

Podle mě je to nejlepší s Emirates. Dnes když už nepotřebujete vízum, to bude jednodušší a bude více společností, které stopovery umožní.

Podívejte se také na můj: DENÍK (CESTOPIS) Z MALAJSIE