STRATÉG / UX DESIGNÉR
MARKETINGOVÝ SPECIALISTA

Singapur 2015 – jednoduchý průvodce

Proč do Singapuru? O Singapuru často slýcháme jako o nejčistějším a nevyspělejším městě a tak stojí za to jej poznat. Osobně jsem jej chtěl poznat, protože je to další stát, který mi chyběl na seznamu a zároveň chybějící velké město na Malajském poloostrově.

Je tady komerční zábava, jídlo, při tom vše v moderním západním stylu. Je to také dobrý začátek pro poznání Asie. Singapur je levnější než Dubaj, i když je mnohem dále. Proti Dubaji hodnotím mnohem lépe možnost dopravy po městě. Také mě zaujalo pozadí vývoje státu, tedy řízení diktátorem, protože často říkám, že osvícený diktátor by pro ČR byl ideální a v Singapuru tento styl fungoval.

 

Na jak dlouho do Singapuru?

Dva dny stačí. Byli jsme tady 4 dny a 1den při cestě zpět a to je doba na kompletní poznání.

 

Jak a kdy letět?

Z Prahy není aktuálně přímá možnost letu, ale dobře a levně se dá letět se Swiss přes Zurrich. Celý rok se dají sehnat letenky kolem 16 000 Kč a lety čtvrtek / pátek a hlavně tak, že letíte na noc a bez čekání v Zurrichu. To určitě za pár korun navíc proti nejlevnějším nabídkám stojí.

 

Kde se v Singapuru ubytovat?

Kdekoliv u metra, jinak je to jedno. Centrum je dost drahé. Ubytovali jsme se v hotelu Innotel u stanice Dhoby Ghaut a byli jsme maximálně spokojení. Z této stanice jsem se rychle dostali kam jsme potřebovali. Pokud nemáte omezený rozpočet, tak se ubytujte ve známém hotelu s „lodí“ na střeše – Sand resort. V Marina Bay Sands jsou ceny od 7 000Kč za noc, ale není to zase o tolik více než v Innotelu, kde noc stojí od 3 500Kč. Tohle je v Singapuru za ubytování v hotelu normální cena. Počítejte s tím, že při rezervaci přes Booking.com v Asii často zaplatíte 10 – 20% navíc, proti přímé rezervaci.

 

Doprava z letiště a po městě

Pokud přiletíte do cca 23:00, můžete pro cestu z letiště využít metro. Poslední jede v cca 23:20 a cena je kolem 2.5$. (Singapurský dolar, cca 19Kč, aktuální kurz). Doporučuji koupit si „Turistický pass“, který stojí na 3 dny 20$ + 10$ k tomu je vratná záloha. Byla chyba, že jsme si jej nekoupili hned u příletu v hale, stejně jako simkartu s datovým tarifem. Můžete platit kartou nebo si o pár metrů dál vybrat. Ale pozor, většinou vám bankomat vydá 50$ bankovky. Směnáren je na letišti také plno, ale v odletové hale. Stačí přejet po eskalátorech nebo výtahem o patro výše/níže. Později jsme měnili ve městě € a vycházel nám lepší kurz než u výběrů z bankomatu.

Vše je na letišti v Singapuru jednoduché a jasné, takže nebudu rozebírat podrobnosti, určitě vše najdete a koupíte, jen pozor! Turistický pass dole v hale šel platit jen pomocí karty Mastercard. Tuto kartu jsme neměli, takže jsme měli smůlu a museli jsme jet na běžné lístky. V automatech lze použít maximálně 5$ bankovky, ale naštěstí zde stál personál metra a rozměňoval.

Po městě je nejlepší pohybovat se metrem, orientace je jednoduchá. Jen na jedné stanici jsme byli zmatení, protože se zde křížilo více tras a byli zde velké davy lidí. Papírové lístky nevyhazujte, lze je používat opakovaně, ale zdržuje to, protože u automatů bývají fronty.

Cesta ze stanice Dhoby Ghaut na letiště byla asi na hodinu a to i s rezervací hotelu pro poslední noc při cestě zpět. Počítejte se dvěma přestupy v metru a podle toho kam letíte s přejezdem mezi terminály na letišti.

 

Co navštívit v Singapuru? Moje top 10.

Doporučuji místa projít v pořadí od spodního, ať zážitky gradují.
Večerní výhled ze Sand resort

Pokud se zde ubytujete, máte krásný zážitek v ceně a ušetříte za vstup. Navíc se budete moci koupat ve střešním bazénu a nebudete muset stát desítky minut ve frontě na výtah. Kolem hotelu bývají pořádány ohňostroje, ale ty uvidíte i jinak.

 

Zahrady Garden bay

Doporučuji projít si je i přes den a potom se sem vrátit večer, nachází se hned za hotelem Sand Resort. Najdete zde velké skleníky s deštním pralesem a „květinový dóm“.

 

Botanicka zahrada

Jsou zde krásné menší sekce zaměřené na Orchidee, bonsaje, kaktusy a další. Můžete zde strávit skoro celý den. Nejhezčí části jsou v jižní části. Šly jsme pěšky od nejbližší zastávky metra k jižnímu vchodu (Pozor, cca 2.5 km, vemte si raději taxíka) a prošli zahradou směrem k severu, kde je výstup přímo u metra.

 

Ostrov Sentosa 3x

Zábavný ostrov ve stylu Disney Landu. Můžete se ponořit buď do centra komerce a nakupovat, navštívit fastfoodové i luxusní restaurace, muzeum voskových figurín a kvantum dalších atrakcí. Můžete také strávit den na plážích a vyzkoušet si například „surfařský trenažér“.  My jsme navštívili jen Aquarium a mohu jej doporučit.

 

Procházka a nákupy kolem Sentosa resortu a zátoky Marina Bay

Součástí hotelového komplexu je i obchoďák se spoustou známých značek nebo s restauracemi. Vzhledem k volnému času jsme si udělali procházku kolem Marina Bay, což je moderní mrakodrapová čtvrť. Součástí trasy je i památník Merlion – symbol města.

 

Jídlo, jídlo a zase jídlo

Asi nejlepší věc na Singapuru je jídlo. Najdete zde úplně všechny Asijské kuchyně ve všech cenových relacích. Najíte se za pár korun na tržnici například u Orchad Road nebo v čínské čtvrti. Více v části o jídle.

Ostatní památky jsou slabší, doporučuji je vynechat nebo je projít na začátku

 

Čínská čtvrť

Přeci jen se jedná o nové město, proto mě čínská čtvrť moc nezaujala. Navíc jsme zde byli v období oslova čínského nového roku a na mě tam bylo až moc lidí. Často zde bývá navštěvován „Buddha Tooth Relic Temple and Museum“.

 

Clarke Qauy

Hlavně obchodní a zábavní čtvrť. Dá se zde najíst, případně večer posedět.

 

Indická čtvrť

Tu jsme na doporučení zcela vynechali.

Také jsme vynechali ZOO, noční safari a pár dalších a to hlavně z důvodu slabších hodnocení v průvodcích.

 

Co v průvodcích nenajdete

Nejlepší zážitky jsou zadarmo a neplánované, proto doporučuji dát se do hovoru s místními. Pracuje zde i hodně Indů, kteří jsou poměrně vstřícní. Příkladem může být doporučení vyhlídky z jednoho z obytných domů, a pokud budete mít štěstí, pozvou vás i domů.

 

Kde se najíst v Singapuru?

Bydleli jsme vedle stanice Dhoby Ghout, proto jsme jedli hlavně tady. Všude je plno restaurací všech stylů včetně klasických Amerických fast foodů. Ráno jsme si dávali asijská jídla v metru, večer jsme jedli v restauracích v obchoďáku nebo Sushi. Hodně mě zaujala Korejská kuchyně. Levně se najíte na tržnicích, ale v obchoďáku stojí jídla skoro stejně! Ceny se pohybují od 3-6 $, v  restauracích v obchoďáku se najíte za cca 10$. V lepších restauracích počítejte s cenami od 20$.

Výběr fotografií z cesty do Singapurur na mém facebook profilu – První den, Druhý a třetí den.

Mohlo by vás také zajímat … zápisky z dalších cest: