Docela dlouho jsem hledal pro program pro nahrávání videa, hlavně pro tvorbu manuálů. Zkoušel jsem různé varianty zdarma, jako CamStudio, nebo ezvid.com, ale nikdy to nebylo ono. Nakonec jsem šel do placené verze Camtasia a konečně jsem spokojený. Sice stojí 299$, ale stojí za to.

Pokud jste program také objevili a chcete se s ním rychle naučit, mohlo by Vám pomoci několik mých poznámek, nazval bych to takový rychlotutorial.

Nejvíce se naučíte zhlédnutím videí ukazujících, jak s programem pracovat: https://www.techsmith.com/tutorial-camtasia-8.html

Nahrávání videa

Založte Nový projekt a zvolte Record Screen.

Nastavte si požadované rozlišení. Osobně jsem používal Custom, podle adminu, cca 1383×778. Lepší by byl YouTube formát s rozlišením 1280×720 , ale tam se mi aktuální verze adminu celá nevešla.

Nahrávám bez zvuku, zvuk můžete později doplnit (namluvit, nebo přidat hudbu, klidně až na YouTube, kde to je nejpohodlnější a je tam muzika s volnými právy užití).

Klávesové zkratky

Kompletní přehled klávesových zkratek: http://assets.techsmith.com/docs/pdf-camtasiastudio/camtasia_studio_8_hotkeys.pdf

V praxi zatím potřebuji jen F9! Pauza při nahrávání. Potom stop a potvrdím v preview pomocí Save and Edit.

Poznámka pro kolegy: Projekty potom nahrávám na síťový disk. Nezapomeňte si vypnout lišty nástrojů v prohlížeči, případně nějaké doplňky (stačí použít anonymní okno).

Úprava videa

Úpravy videa jsou v Camtasia opravdu hodně jednoduché a rychlé. Celkově jsem změřil, že mi trvá jedna minuta videa s kompletní přípravou a zveřejněním cca 30-60 minut, což není na video až tak moc. Hodně záleží na přípravě, ta potom zabírala nejvíce času.

Lepší je to nahrávat video po kouskách. Tedy nahraju třeba 2 minuty, uložím, upravím a až potom přidám další kus.

Po skončení nahrávání (F10) si vždy časovou osobu podle potřeby, tedy tak, aby se mi kousky videa dobře editovali.

Potom video spouštím a stříhám. Používám mezerník pro spouštění a pauzování videa.

Popisky – Callouts

Pro komentáře k videu používám popisky. V našem případě jsem vybral tvar – Simple rectangle a barvu změním na firemní zelenou #34B151 (Využil jsem program ColorPic). Písmo nechávám bílé, cca 24 bodů. Pozor na to, jak velké video máte při stříhání. Automaticky se přizpůsobí oknu. Doporučuji pracovat minimálně na Full HD rozlišení.

Při vkládání nastavuji fade in a fade out s časem kolem 1s. Program si nastavení pamatuje.

Tracks – stopy

V jedné stopě je video a v druhé popisky. Nová nahrávka se přidá do další stopy, vždy jej přehodím na konec pomocí drag&drop. Poodobně pokud se to stane s popisky a přebytečné stopy smažu.

Vyjmutí části videa

Roztáhnu značky kolem kurzoru (červenou doprava nebo zelenou doleva) a kliknu na ikonku nůžek.

Export videa

Program umožňuje automatický export videa na YouTube a další. Využívám YouTube pod firemním ga@ účtem. Mám problémy s výslednou kvalitou. Tedy YouTube videa hodně komprimuje a kvalita není moc dobrá. Na to jsem zatím nepřišel, jak to vyřešit. Poradíte mi někdo?

Ukázky videí si můžete prohlédnout například zde: http://www.antstudio.cz/poradna/zb/

http://www.antstudio.cz/poradna/zaklady-prace-s-administraci.htm Tady včetně odkazů na jednotlivé části videa.