Píšu ještě z Istanbulu, takže informace by měly být hodně čerstvé.

Jak je u mě již tradicí, na fotky a „cestopis“ se můžete podívat na Facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10208133799968071.1073741842.1392880920&type=1&l=5bcca99a59

Pár fotek z telefonu a povídání o strastech při koupi sim karty a hledání hotelu po příletu je v tomto albu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10208120547356764.1073741841.1392880920&type=1&l=bc05d93de0

Proč je Istanbul teď tak oblíbený? Je tady stále hodně levno a to i pro Čechy, k tomu snadná orientace po městě a koncentrace všech hlavních památek v malé oblasti. Při pohybu po městě se můžete vyhnout taxíkům. Jsem přesvědčen, že většina Evropských měst má lepší památky, ale kombinace výše uvedeného s možností odpočívat v Tureckých lázních, nebo dnes spíše ve wellness a snížení cen letenek v kombinaci s touhou poznat něco nového, exotického vede k tomuto velkému, až přehnanému zájmu a dokonce označení za top destinaci. Uvidíme, jak dlouho to vydrží, ale podruhé bych sem nejel. V Paříži jsem byl již třikrát a dovedu si představit i čtvrtou cestu. Istanbul bych přirovnal spíše k Budapešti než třeba k Paříži nebo Římu.

Teď stručný výběr tipů a zkušeností pro Istanbul

Kdy a na jak dlouho jet do Istanbulu?

Jsem tady v druhé polovině září a je tady nádherně, možná ještě moc horko! Září a říjen je druhá hlavní turistická sezóna, takže je vše dražší a je tady moc lidí. Nejsem si jist, jestli to je někdy jindy o moc lepší, takže bych k návštěvě doporučil říjen nebo duben, alespoň si užijete více sluníčka, ale nebude tak horko. Zajímavou alternativou mohou být i chladnější měsíce ve spojení s Wellness hotelem. Zrovna jsem se vrátil ze sauny a je to příjemné, zrelaxovat po delší procházce po památkách.

Myslím, že bohatě stačí prodloužený víkend, tedy pátek až neděle, nebo pátek až pondělí. Jsem tady pátek až úterý a myslím, že to je na Istanbul už moc, tedy pokud chcete jen poznávat a nechcete moc odpočívat.

Letenky a ubytování v Istanbulu

Určitě nezaspěte jako já, tedy kupte si letenky v předstihu. Letěl jsem s Turkish Airlines, což jsou lepší aerolinky a mají v ceně i odbavené zavazadlo. Protože jsem letenky kupoval cca 3 týdny před odletem, platil jsem cca 6500Kč, ale zase jsem si vybral, kdy přesně chci letět, takže nelituji.

Dají se sehnat přímé lety i za mnohem méně, ale hlavně mimo sezónu a je otázkou v jaké dny. Na druhou stranu, ubytování tady je mimo víkend výrazně levnější, takže letět v týdnu může být mnohem výhodnější. Více o zážitcích s ubytováním píšu ve facebookovém albu. Počítejte podle úrovně 2 000 za noc. Za tuhle cenu jsem sehnal čtyřhvězdu.

Ubytujte se kdekoliv poblíž tramvaje (T1). Stejně s ní budete jezdit. Čím blíže památek, tím dražší ubytování a zároveň horší. Při výběru hledejte Old City Sultanahmed (dražší) nebo širší oblast Fatih a pak odhadněte vzdálenost od tramvaje.

Pokud si vyberete nějaký wellness hotel, pozor na další poplatky. Někde je vstup do sauny a bazénu v ceně, někde za příplatek. Například v mém Asiya hotelu byla cena welllnessu 60 TL, ale na neomezeně dlouhou dobu a v ceně bylo i pití jako voda, káva nebo čaj.

Jo pozor na příruční zavazadlo do letadla, zavedli váhové limity. Takže si jej nezapomeňte zvážit. Já se s tím při této cestě setkal poprvé, ale nechali mě, i když jsem byl přes limit.

Přílet do Istanbulu a cesta z (na) letiště Ataturk

Určitě doporučuji jet metrem a nejen kvůli velkým zácpám. Hned v letištní hale si můžete koupit SIM kartu s internetem (cca 85 TL za 2GB nebo 4GB za 95 TL) a zaplatit jí kartou, takže měnit peníze ještě nepotřebujete. Stejně před vstupem do metra koupíte Istanbulkart. Určitě doporučuji! Za 20TL je karta, kde je nabito 12 TL. Cesty vyjdou mnohem levněji a je to rychlejší než čekat u automatů na žetony. Ten stojí 4 TL a z karty se odečítaly jen cca 2.14 TL.

Využití karty se pořád rozšiřuje, takže jí využijete na trajektu, nebo dokonce i pro vstup na placené záchody. Do hotelu se tedy z letiště dostanete bez výběru z bankomatu.

Pozor na taxíky! Jsou to zloději. Navíc v zácpě je cesta příliš pomalá.

Cesta metrem trvá 30 minut a většinou vystoupíte na zastávce Aksaray, kde přejdete na tramvaj. Cesta zpět na letiště mi trvala od Aya sofia s vyzvednutím kufru v hotelu 75 minut. To je i s rezervou, kdy mi ujeli dvě tramvaje, protože blbnul turniket a jedna tramvaj byla přeplněná. Metro může jet i jinam než na letiště, ale je to velmi dobře značené.

Když přijedete metrem na zastávku Aksaray, jděte rovně přes velký dlážděný plac,  přímo před východem a dojdete k tramvaji. Cedule jsou sice doprava, ale ty vás povedou přes ulici plnou obchodů a trhovců. Takto se jim vyhnete a i s kufrem se tudy jde lépe, protože nemusíte podchodem.

Základní informace o Istanbulu

Měna, Turecká lira cca 8Kč, ale berou i dolary nebo Eura. Za mizerný kurz. Z bankomatů si můžete vybrat téměř všude, na letišti (v hale kde se vyzvedávají zavazadla) jsem platil poplatek, jinde ne.

Počet obyvatel oficiálně 14milionů, podle Turků 20 milionů. Proto počítejte s velkými zácpami nebo přeplněným metrem.

Cestoval jsem s pomocí průvodce Lonely Planet od Svojtky, což je vydání z roku 2015 (Anglického) takže aktuální informace a spokojenost.

Orientace je velmi jednoduchá, všechny hlavní památky jsou na východním cípu, v průvodci byla označená jako Sultanahmed. Celá městská část se nazývá Fatih.

Památky v Istanbulu TOP 10

Hlavní památky jsou popsané všude. Šel jsem se podívat i do Západní čtvrti, nebo do Asijské části, toulal se uličkami a vůbec mě to nebralo. Myslím, že tam nic zázračného nenajdete, to spíš jeďte na nějaký výlet dále do Turecka. Pokud se pletu, prosím napište mi.

Nebudu vypisovat hlavní památky, ty jsou všude. Spíše pár tipů. Začněte brzo ráno, otevírá se většinou v 9:00 a zavírá v cca 18:00. Byl jsem tam třeba za 10 minut 9 a rozdíl proti 9:00 byl malý. Ani později fronty nejsou tak děsivé jak vypadají. Horší je spíše kolik lidí je vevnitř a později proto nejde moc fotit. U mešit pozor na modlitební hodiny.

Pozor na palác Dolmabahce, tam je kratší otevírací doba a další omezení. Nebyl jsem tam, tak nevím, jestli to stojí za to.

Dnes bych šel jinak, tedy vždy ráno na nějakou placenou památku a potom toulání po městě.

Mých top 10

Palác Topkap

Basilica Cystern

Aya Sofia

Výlet trajektem přes Bospor

Sulejmánova mešita a další mešity

Hledání nejlepšího jídla

Večerní procházky kolem nasvícených památek

Wellness – odpočívání a nicnedělání

A další nejsou, tedy v průvodcích najdete další, ale nemyslím, že patří do TOP 10.

Ceny v Istanbulu

Jízda tramvají a metrem (trajektem) cca 2.15 TL. Když přestupujete, tak na další jízdě zaplatíte myslím již jen 1.45 TL.

Kebab v „bagetě“ od 3.5 TL. Voda na ulici do 1TL. Kukuřice ve stánku 1.5 TL (u památek 2 TL, v dalšíh dnech jsem již pod 2 TL nenašel). Pečené kaštany 100g od 5 TL. Fresh juice z pomerančů v bočních uličkách od 1 TL, u památek až 15 TL, ale mix.

Večeře v místní jídelně do 30 TL s pitím. Menu ve fastfoodu kolem 12 TL. Plechovka piva v obchodě cca 7 TL. Pozor, mají jej jen v některých obchodech, stejně jako točené. Točené ani přesně nevím, myslím, že to bylo do 10 TL.

Vstupy na památky. Palác Topkapi a Aya Sofya 30 TL, Basicilica cistern 20 TL.

Na co si dát pozor, nebezpečí v Istanbulu

Samozřejmě taxíky. Nepochopil jsem přesně, co ten jejich taxametr ukazuje, myslím, že první číslo jsou km a druhé 3-4 místné číslo je cena bez desetinné čárky. Pozor na to, 10 TL vypadá jako 1000, něco zmáčkl a z 10 TL mi udělal 34 (asi nástupní taxa 3.4 TL). Při tom mě vezl jen kousíček a jakmile viděl zácpu, otočil to a řekl, že to mám jen kousek, při tom to byl ještě více než 1km. Jakmile je zácpa, nechtějí jet na taxametr.

Pokud byste přemýšleli od BigBuss, tedy hop-on hop-off autobusu, co jezdí kolem zajímavých památek, tak vás spíše odrazuji. Viděl jsem, jak autobus stojí bezmocně v kolonách. Za 20 minut ujel pár metrů …

Nemohu přesně posoudit pouliční prodejce atd. Tím že jsem byl samotně cestující muž, nechávali mě být, oslovovali spíše starší manželské páry a podobně.

Celkově jsem se v Istanbulu cítil velmi bezpečně a to i v zapadlých uličkách a ve vzdálenější čtvrti.

Hodně se změnily i obchody, ve většině jsou již cenovky a už se tolik nesmlouvá. Ale zase, jak kde – viz třeba velký bazar.

Snad vám to pomůže. Užijte si Istanbul :-)

 

Mohlo by vás také zajímat … zápisky z dřívějších cest: